sobota, 7 stycznia 2012

9. Przerwana instalacja

Przetestowaliśmy już naszą dystrybucję Ubuntu w trybie Live-CD.  Potrzebujemy teraz około 40 minut wolnego czasu i minimum 5 GB wolnej przestrzeni na dysku oraz połączenia internetowego, choć nie jest ono niezbędne w tym momencie. Klikamy na pulpicie "instaluj" i wybieramy język polski i naszą strefę czasową. Następnie dochodzimy do etapu, w którym musimy wybrać rodzaj instalacji.


1. Cały dysk, jaki mamy, poświęcamy na Ubuntu - czyli kasowanie wszystkiego, co jest na dysku. Opcja zalecana tylko dla zaawansowanych i odważnych użytkowników. 

2. Instalujemy Ubuntu obok Windowsa - współistnienie dwóch systemów na dysku.

Przy wyborze opcji numer 1 sprawa jest banalnie prosta - wybieramy cały dysk i klikamy dalej. Po około 20 do 30 minut pliki zostaną przekopiowane i system będzie gotowy do pracy po ponownym uruchomieniu komputera.

Gdy wybierzemy opcję 2 trzeba będzie zadecydować ile przestrzeni dyskowej chcemy przeznaczyć na nasz system. Jak już wspomniałem będzie to minimum 5 GB, ale im więcej, tym lepiej. Zaleca się, aby to było około 20 GB.

Dzielenie dysku podczas instalacji następuje automatycznie, chyba że pokusimy się o ręczne partycjonowanie dysku (dzielenie na mniejsze części). Jak to zrobić? Polecam forum Ubuntu.pl lub YouTube. Zalecam jednak tworzenie partycji z automatu dla ludzi, którzy to robią pierwszy raz.

Po wybraniu sposobu instalacji kreator zapyta jeszcze nas o użytkownika i hasło. Bardzo ważne jest, aby zapamiętać obie nazwy. Jeżeli tego nie zrobimy, nie zalogujemy się do naszego systemu i nie będziemy mogli z niego skorzystać. Na koniec instalacji dostaniemy komunikat, że należy uruchomić komputer ponownie.

Po restarcie ujrzymy okno wyboru systemu - tzw. Gruba - czyli programu, który steruje rozruchem i wyborem Ubuntu lub Windowsa. Z automatu powinien powitać nas ekran logowania. Teraz podajemy login i hasło,  które podaliśmy podczas instalacji. Żeby wybrać Windowsa trzeba przesunąć strzałkami na klawiaturze w dół i kliknąć "enter" w chwili, gdy powita nas czarny ekran Gruba. Później kolejność startowania systemów można zmienić używając menadżera logowania. Żeby nie było, że coś przeoczyłem, polecam zapoznanie się z oficjalnym poradnikiem ze strony Ubuntu.pl:

Partycjonowanie dysku programem Gparted:















Przykładowa Instalacja Ubuntu w przyspieszonym filmie na YouTube.
Po zainstalowaniu naszego systemu możemy zrobić kilka rzeczy.
Zacznij myśleć jak linuxowiec i przeczytaj artykuł na Ubucentrum.net
Możesz, ale nie musisz doinstalować kilka programów, np. używając prostego programu:
lub: 
Na koniec pozostaje jedno. Ciesz się i rozszerzaj swoją wiedzę o Ubuntu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz