sobota, 17 maja 2014

67. Cyfrowa pułapka

Jestem świadomym użytkownikiem Internetu. Tak chciałbym o sobie powiedzieć i mieć pewność, że moja wiedza na ten temat jest na tyle duża, iż mogę spać spokojnie. Niestety, po przeczytaniu pewnej książki, która zasiała we mnie niepewność co do mojej tezy, zastanawiam się gdzie kończy się moja wolność osobista, a gdzie zaczyna manipulacja.

Żyjemy w świecie, w którym wszystko wokół nas wiruje i zmienia się - czasem w zastraszającym tempie. Sami napędzamy się na więcej i szybciej. Człowiek jednak ma swoje ograniczenia, więc aby ułatwić sobie życie i je przyspieszyć, korzystamy na co dzień z ogromnej liczby urządzeń do przetwarzania danych.

Prawie każdy z nas ma telefon komórkowy lub ostatnio bardzo promowany smartfon. Inteligentne urządzenia nie są już wizją przyszłości, lecz rewolucją, która z butami wchodzi w nasze życie. Każde takie urządzenie ma swoje plusy i minusy.

Niektórzy powiadają, że telefony, tablety, komputery są tak inteligentne jak inteligentni są ich użytkownicy. To święta prawda na temat tego, że z każdą rzeczą, z jaką mamy do czynienia trzeba nauczyć się obchodzić i wiedzieć kiedy z niej korzystać, a kiedy dać sobie spokój.

Bardzo szybko możemy popaść w uzależnienia od Internetu, telewizji, czy gier. W mgnieniu oka (paradoksalnie - ułatwiając sobie życie) stajemy się niewolnikami cyfrowych mediów. Uwsteczniamy się korzystając na co dzień z udogodnień. Każdego dnia na odwyk od grania lub Internetu trafia trudna do oszacowania liczba osób. Współczesne uzależnienia (jeśli występują w młodym wieku) pociągają za sobą bardzo duże konsekwencje.

Niewygodna dla wielkich koncernów książka Cyfrowa Demencja naświetla problem, z jakim  musimy się zmierzyć my i następne pokolenia. Problem, który nie jest wymyślony, ale stanowiący o realnym zagrożeniu naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Sporne kwestie poruszone w książce naukowo pokazują jak można manipulować ludźmi, aby dążyć do jak największych zysków. 

Nie chodzi tylko o pieniądze. Tu chodzi o przyszłość następnych pokoleń. Chodzi o mnie i o Ciebie.