czwartek, 27 października 2011

5. Przygotowania do instalacji - c.d.

Jak już zrobiliśmy kopię bezpieczeństwa naszych cennych danych, możemy przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest ściągnięcie obrazu płyty z naszym pingwinkiem. Tu mamy ogromne pole do wyboru http://distrowatch.com/dwres.php?resource=major. Jeśli nadal nie wiecie na co się zdecydować, zapraszam do quizu na stronie http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/. Polecam wybranie na początek dystrybucji (wersji) tzw. łatwej - dla początkujących użytkowników.

Dalej potrzebna jest chwila czasu na ściągnięcie obrazu płyty na Wasz dysk twardy. Zajmuje to chwilkę - zależnie od wielkości  - od 700 MB do nawet (uwaga!) 4 GB (zajmuje to średnio od 20 minut do 2 godzin) - w zależności od prędkości Waszego łącza internetowego. Kiedyś nawet była darmowa wysyłka płyt Ubuntu, ale niestety ze względów finansowych jak i technicznych, zrezygnowano z niej.

Na potrzeby tego poradnika wybrałem Ubuntu, które sam używam - 10.04 LTS.  Jest to starsza wersja ze wsparciem na 3 lata do 4 kwietnia 2013. Przed pobraniem pliku można pokusić się o sprawdzenie czy Wasz obecny komputer, a dokładniej procesor, pracuje w technologii 64 lub 32 bitowej. Jeżeli tak, to możemy ściągnąć obraz płyty w wersji 64 bit, co da nam lepsze wykorzystanie hardwarowe naszego sprzętu. Obrazy płyty można pobrać z ftp://ftp.vectranet.pl/pub/linux/ubuntu-pl/ubuntu-pl/Lamparcik_i386_10.04PL.iso - polska wersja z dodatkami lub oficjalna wersja z Ubuntu.com http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download, gdzie wybieramy z listy wersję 10.04 LTS lub najnowszą - 11.10. Pozostaje nam tylko nagrać obraz płyty na płytkę DVD lub CD - w zależności co wybraliśmy.


Teraz przystępujemy do konsumpcji. Żeby zacząć zabawę trzeba w biosie komputera ustawić bootowanie z płyty. Jeżeli nie wiemy jak, wujek Google prawdę powie. W każdym komputerze wygląda to nieco inaczej, ale w tym samym miejscu, czyli Boot Options. Istnieje również opcja zainstalowania Ubuntu z poziomu Windowsa programem "Wubi", ale tylko z oficjalnej wersji na ubuntu.com http://www.youtube.com/watch?v=234mhulz9FA (na filmie pokazana jest starsza wersja, ale to nie ma znaczenia).

Pozostaje włożyć płytkę z naszym obrazem do napędu, zresetować komputer i poczekać chwilkę na uruchomienie wersji tzw. live, czyli testowej. Wersja ta oferuje testowanie Linuxa bez pozostawienia żadnego śladu na komputerze, jak również późniejsze zainstalowanie Ubuntu, Minta, Fedory, czy innej wybranej wersji, ale o tym - w następnym poście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz